PREZES ODDZIAŁU ŁÓDZKIEGO SEP W ROLI EKSPERTA NA PIKNIKU "ALE KOSMOS!" PODCZAS "LATA Z RADIEM I TELEWIZJĄ POLSKĄ"
W sobotę, 2 sierpnia 2025 r., Poddębice były gospodarzem ogólnopolskiego wydarzenia „Lato z Radiem i Telewizją Polską”, którego częścią był piknik edukacyjny „Ale kosmos!”. Na terenie koncertowym obok Term Poddębice stanęła wyjątkowa atrakcja – Discovery Space Station, mobilny interaktywny model Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS w skali 1:3, przygotowany przez Stowarzyszenie POLARIS – OPP z Sopotni Wielkiej. To pierwsza i jedyna taka mobilna makieta w Polsce, umożliwiająca zwiedzanie wnętrza wielomodułowej repliki ISS.
W wydarzeniu wziął udział kol. Przemysław Tabaka z Oddziału Łódzkiego SEP, pełniąc rolę eksperta i przewodnika po technologicznych aspektach życia na stacji kosmicznej. W swoich wystąpieniach podkreślał znaczenie oświetlenia elektrycznego w środowisku całkowicie odizolowanym od naturalnego cyklu dnia i nocy. Na prawdziwej ISS, doba wizualna trwa zaledwie około 90 minut, ponieważ stacja okrąża Ziemię aż 16 razy na dobę. Oznacza to, że astronauci każdego dnia obserwują 16 wschodów i 16 zachodów Słońca, a odpowiednio zaprojektowane, biologicznie zharmonizowane oświetlenie LED jest kluczowe dla utrzymania prawidłowych rytmów dobowych, zdrowia psychofizycznego i efektywności pracy załogi.
Prezentacje odbywały się wewnątrz modułów edukacyjnej repliki ISS, odwzorowujących m.in. Columbus, Kibo, Harmony, Node 1, Node 3 oraz Cupola. Zwiedzający w małych grupach poznawali strukturę i funkcjonalność stacji, realia codziennej pracy astronautów, a także polski wkład w międzynarodowe programy kosmiczne.
Piknik „Ale kosmos!” był częścią bogatego programu „Lata z Radiem i Telewizją Polską” i zakończył się koncertami takich wykonawców, jak Dawid Kwiatkowski, Enej, Afromental, Bovska i Varius Manx. Całość transmitowano w TVP2 i online, docierając do widzów w całej Polsce.
Redakcja TwS

