NOWOROCZNE SPOTKANIE ZARZĄDU ODDZIAŁU OLSZTYŃSKIEGO SEP
W dniu 16 stycznia 2026 r. w sali konferencyjnej Hotelu MANOR w Olsztynie, odbyło się spotkanie Noworoczne Zarządu Oddziału Olsztyńskiego SEP z prezesami kół zakładowych SEP i aktywem Oddziału. Podczas spotkania, prezes Oddziału Olsztyńskiego SEP kol. Jarosław Kantel przywitał uczestników oraz podsumował działania statutowe i gospodarcze Oddziału Olsztyńskiego oraz kół SEP w 2025 roku.
Na dzień 31.12.2025 r. Oddział Olsztyński liczył 407 członków indywidualnych zrzeszonych w 24 kołach terenowych i zakładowych. Ubyło 8 członków w porównaniu do 2024 roku.
Wiele wydarzeń, które odbyły się w 2025 roku zasługuje na uwagę, w tym szkolenia, sympozja, wycieczki techniczne, wymienione na stronie Oddziału w relacji ze Spotkania Noworocznego Oddziału.
W ramach działalności statutowej Oddział Olsztyński SEP:
- Współpracuje z Warmińsko-Mazurską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa w Olsztynie organizując szkolenia w ramach doskonalenia zawodowego:
- 11 marca 2025 roku odbyło się szkolenie, prezentacja firmy PHILIPS „Rozwiązania oświetleniowe i systemy sterowania PHILIPS oraz linowe systemy zamocowań opraw oświetleniowych i urządzeń elektroenergetycznych.”
- 3 kwietnia 2025 roku, a jego tematyką było: „Instalacje uziemiające w liniach i stacjach elektroenergetycznych o napięciu wyższym niż 1kV”, które przeprowadził prof. dr hab. inż. Stanisław Czapp z Politechniki Gdańskiej. Udział w szkoleniu wzięło 58 osób.
- W styczniu 2025 roku Oddział Olsztyński SEP ufundował nagrodę dla laureatów 51 Okręgowej Olimpiady Wiedzy Technicznej II stopnia organizowanej przez Warmińsko-Mazurską Radą Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w szkołach średnich województwa Warmińsko-Mazurskiego.
- 10 kwietnia 2025 roku odbył się w Zespole Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie X Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Elektrycznej ENERGETYK 2025. Oddział Olsztyński Stowarzyszenia Elektryków Polskich jak co roku ufundował nagrody rzeczowe dla laureatów konkursu ENERGETYK oraz współtworzył Komisję Konkursową. Wśród wpółorganizatorów wymienić należy kol. dr. inż. Andrzeja Lange. Konkurs honorowym patronatem objęli Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, Warmińsko-Mazurska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, SEP Oddział w Olsztynie i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, który reprezentował przedstawiciel Wydziału Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Pan dr inż. Konrad Nowak.
- Dnia 28 kwietnia 2025 roku, w ramach realizacji zadań statutowych SEP, członkowie Oddziału Olsztyńskiego, kol. Sylwester Rączkiewicz i kol. Piotr Stolarski, przeprowadzili nieodpłatne zajęcia edukacyjne mające na celu przygotowanie do egzaminu, którego celem jest uzyskanie "Świadectwa kwalifikacyjnego, uprawniającego do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku EKSPLOATACJI” niezbędne dla osób wykonujących prace przy urządzeniach elektrycznych do 1 kV. Szkolenie odbyło się na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach i wzięli w nim udział uczniowie "mechatronicy" z IV klasy technikum.
- Członkowie Komisji Kwalifikacyjnej Oddziału Olsztyńskiego SEP przeprowadzili szkolenie i egzaminy na świadectwa kwalifikacje dla uczniów z Zespołu Szkół w Lubawie oraz Zespołu Szkół w Ostródzie.
- Kontynuuje cykl zajęć w ramach kampanii "Bezpieczny Kontakt z Elektrycznością". Zajęcia prowadził kol. Dariusz Stecki z Koła SEP przy ENERGA-OPERATOR SA Oddział w Olsztynie. Odbyły się 4 spotkania, w których uczestniczyło w sumie 88 dzieci.
Prezes Oddziału Olsztyńskiego SEP kol. Jarosław Kantel wyróżnił:
- Koło przy Energa-Operator S.A. Oddział w Olsztynie z Prezesem Witoldem Rozłuckim i sekretarzem Dariuszem Steckim było organizatorem wycieczki do Apator S.A. w Toruniu, BCU w Radzyniu Podlaskim, a także bierze aktywny udział w kampanii "Bezpieczna Elektryczność".
- Koło Iława z prezesem Mirosławem Milejskim, które corocznie organizuje Spotkania Noworoczne w Bałoszycach z odczytami i prezentacjami branży elektrycznej.
- Koło MIEJSKIE z prezesem Rafałem Łosko – było głównym organizatorem konkursu ENERGETYK w Zespole Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie. Podziękowania dla Hanny Niemiry i Andrzej Lange. Dodatkowo podziękował Andrzej Lange za organizację szkoleń dla Izby.
- Koło DAMIR wraz z prezesem Dariuszem Rybaczykiem za współorganizację spotkania noworocznego w Hotelu Manor i spotkania MDE i ŚDTiSI w Brajnikach.
- Koło PRONAD z Prezesem Jarosławem Kuklińskim – za współpracę na szczeblu centralnym SEP z Izbą Inżynierów Budownictwa oraz za pomoc w seminariach.
- Koło INTEGRA z Prezesem Piotrem Raczyńskim – podziękowania dla Jana Chojeckiego za współudział w konkursie ENERGETYK i współpracę z W-MFSNT NOT.
Komisja kwalifikacyjna nr 244 przy Oddziale Olsztyńskim SEP w składzie 15-osobowym w 2025 roku, przeprowadziła 942 egzaminy sprawdzające znajomość przepisów i zasad na świadectwa kwalifikacyjne SEP, tym:
- 213 egzaminów w zakresie dozoru (D) sieci, urządzeń i instalacji elektroenergetycznych,
- 729 egzaminów zakresie eksploatacji (E) sieci, urządzeń i instalacji elektroenergetycznych.
Przewodniczącym Komisji kwalifikacyjnej nr 244 jest kol. Witold Rozłucki.
Minutą ciszy uczczono dwóch kolegów: śp. Henryka Sobczaka z koła SEP przy INTEGRA i Zbigniewa Filipskiego z Koła Miejskiego SEP, którzy odeszli od Nas do wieczności w 2025 roku.
![]() |
![]() |
|
śp. Henryk Sobczak |
śp. Zbigniew Filipski |
Prezes kol. Jarosław Kantel przedstawił następujące plany wycieczek technicznych i spotkań Oddziału Olsztyńskiego SEP w 2026 roku:
- 16 stycznia 2026 - Spotkanie Noworoczne Oddziału Olsztyńskiego SEP;
- 6 lutego 2026 - Spotkanie w Bałoszycach organizowane przez Koło Iława;
- 20 lutego 2026 - Walne Zgromadzenie Delegatów Oddziału Olsztyńskiego. Wybory Prezesa, Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego;
- 21-22 marca 2026 - Wycieczka techniczna Lamel Rozdzielnice koło Gdańska;
- maj/czerwiec 2026 - Spływ kajakowy rzeką Łyną szlakiem elektrowni wodnych, start w Olsztynie;
- 29-30 maja 2026 - Obchody jubileuszu 80-lecia utworzenia Oddziału Olsztyńskiego; SEP połączone z obchodami MDE i ŚDTiSI. Spotkanie oficjalne z zaproszonymi gośćmi w Olsztynie aula Biblioteki Uniwersyteckiej UW-M. Spotkanie wyjazdowe dla członków i sponsorów w hotelu Hotel Star-Dadaj Resort & SPA;
- wrzesień 2026 - Wycieczka techniczna do JAKMET Sp. z o.o. – Sobienki k. Warszawy. Producent rozdzielnic i obudów elektrycznych;
- wrzesień/październik 2026 - Organizacja wycieczki techniczno-integracyjnej - Rumunia lub Morawy;
- grudzień 2026 - Szkolenie na terenie ośrodka badawczego WIŚNIEWSKI w Nidzicy;
- cały rok 2026 - Kampania „Bezpieczny kontakt z elektrycznością".
Podczas prezentacji strony internetowej Oddziału Olsztyńskiego SEP kol. Jarosław Kantel zachęcał do korzystania z bezpłatnego dostępu do wybranych norm dla członków SEP. Zgodnie z informacją, w dniu 27.08.2025 r. SEP podpisał umowę z PKN, w wyniku której członkowie SEP, zweryfikowani w nowej Bazie Członków, mają bezpłatny dostęp do zbiorów norm w następujących działach: 27 ENERGETYKA, 29 ELEKTROTECHNIKA, 31 ELEKTRONIKA. Umowa przewiduje dwa jednoczesne dostępy członków SEP do zasobów PKN.
Prezentacja Prezesa kol. Jarosława Kantela przedstawiająca działania w 2025 roku i plany Oddziału Olsztyńskiego SEP ZOBACZ PREZENTACJĘ
Po zakończeniu prezentacji działań Zarządu i kół, prezes kol. Jarosław Kantel wręczył podziękowania za działalność w 2025 roku aktywnym członkom Oddziału Olsztyńskiego SEP oraz kol. Renacie Kozłowskiej z Biura Oddziału i kol. Danucie Kurto, księgowej Oddziału Olsztyńskiego SEP. Wiceprezes kol. Witold Rozłucki wręczył podziękowanie za działalność w 2025 roku prezesowi kol. Jarosławowi Kantelowi.
Migawki ze spotkania:

Uczestnicy podczas prezentacji Prezesa Oddziału Olsztyńskiego SEP kol. Jarosława Kantela

Od lewej wiceprezes kol. Witold Rozłucki wręcza podziękowanie Prezesowi Oddziału kol. Jarosławowi Kantelowi
Na zakończenie spotkania Prezes Oddziału Olsztyńskiego SEP kol. Jarosław Kantel zaprosił członków do udziału i wymiany doświadczeń podczas kolacji koleżeńskiej. Przed kolacją koleżeńską odbyło się zebranie Zarządu Oddziału Olsztyńskiego SEP
Składamy serdecznie podziękowania Prezesom Kół Zakładowych SEP i aktywowi Oddziału, za udział w spotkaniu Noworocznym Oddziału Olsztyńskiego SEP.
Mamy nadzieję, że spotkanie dostarczyło uczestnikom niezapomnianych wrażeń oraz zachęciło do dalszej owocnej działalności na rzecz Stowarzyszenia.
Zapraszamy do fotogalerii:
Dariusz Stecki
Sekretarz Olsztyńskiego Oddziału SEP



