WYSTĄPIENIE PREZESA SEP PODCZAS POSIEDZENIA PARLAMENTARNEGO ZESPOŁU DS. CIEPŁOWNICTWA
Na kolejnym spotkaniu Parlamentarnego Zespołu ds. Ciepłownictwa, które odbyło się 10 lutego 2026 roku, Ministerstwo Energii zaprezentowało Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu w zakresie ciepłownictwa. Po tej głównej prezentacji odbyła się dyskusja z aktywnym udziałem Sławomira Cieślika, prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu stanowi podstawowy dokument relacji formalnych w Unii Europejskiej. Stanowi zbiór przepisanych ogólnych kierunków transformacji: rozwój OZE, elektryfikacja, wykorzystanie ciepła odpadowego i rozwój wysokoskalowej kogeneracji. Dodatkowo, perspektywa czasowa (cztery lata) oraz brak koncepcji przyszłego polskiego systemu energetycznego powodują, że nie może być traktowany jako poważny plan w rozumieniu program wykonania zadań przez poszczególnych interesariuszy procesu transformacji energetycznej, a jedynie jako zamiar, zamysł ogólnych działań, bez wyraźnego horyzontu docelowego.
Prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich, odwołał się do wcześniejszych swoich wypowiedzi ma temat wpływu geopolityki na proces transformacji szczególnie europejskich systemów energetycznych. Zwrócił szczególną uwagę na to, że wydarzenia, wypowiedzi i działania głównych aktorów światowej geopolityki w ostatnich latach, przy zastosowaniu inżynierii odwróconej z wysokim prawdopodobieństwem pozwalają na przypuszczenie, że w roku 2018 w Helsinkach został dokonany podział świata na strefy wpływów. Zwrot USA w kwestii odnawialnych źródeł energii ma na celu zachowanie światowych wpływów USA w sektorze paliw kopalnych. Jest to jasny sygnał dla krajów europejskich, że powinny zadbać o jak najszybsze uniezależnienie się od paliw kopalnych, żeby nie podlegać wpływom żadnego z trzech głównych światowych graczy. W związku z tym mamy do czynienia z nową sytuacją. Dekarbonizacja i redukcja emisji, jest jednym z wielu celów, po pierwsze nie jedynym, po drugie w obecnej sytuacji geopolitycznej nie najważniejszym.
Ważnym wątkiem wypowiedzi prezesa SEP było wysokie ryzyko nadmiernego uzależnienia polskiego ciepłownictwa od gazu ziemnego. Spotkało się to z poparciem w głosach następnych uczestników dyskusji. Wykorzystanie gazu ziemnego w procesie transformacji jest bezdyskusyjne, ale nie jako rozwiązanie docelowe. W związku z tym konieczne jest przemyślane planowanie, które zminimalizuje ryzyko na przykład utrwalenia infrastruktury gazowej na dekady, w sposób naturalny prowadzące do uzależnienia od importu gazu, następnie wahania cen surowca, a w finale ryzyko aktywów osieroconych.
Prezes SEP wskazał na Strategię Polskich Sieci Elektroenergetycznych do roku 2040, jako dokument z odważnym otwarciem na przyszłość, który już teraz przynosi zauważalne efekty, np. deklaracja współpracy operatora systemu dystrybucyjnego z PSE w szeroko rozumianym aspekcie elastyczności pracy sieci.
Redakcja TwS

