FINAŁ 50. EDYCJI KONKURSU IM. PROF. MIECZYSŁAWA POŻARYSKIEGO
W 1975 roku, w którym przypadało 100-lecie urodzin prof. Mieczysława Pożaryskiego, redakcja czasopisma „Wiadomości Elektrotechniczne” wystąpiła z wnioskiem do Prezydium Zarządu Głównego SEP o uczczenie tej rocznicy zorganizowaniem konkursu na najlepszy artykuł zamieszczony w czasopismach SEP. Inicjatywa ta została przyjęta i od tego czasu – nieprzerwanie od 50 lat – Stowarzyszenie Elektryków Polskich przyznaje nagrody dla autorów (lub zespołów autorskich) najlepszych artykułów opublikowanych na łamach czasopism SEP. Wyróżnienia te mają na celu podkreślenie potrzeby rozwijania twórczości piśmienniczej wśród elektryków oraz popularyzację najnowszych osiągnięć naukowo-technicznych. Z drugiej strony, konkurs ma upamiętnić działalność prof. Mieczysława Pożaryskiego – pierwszego prezesa SEP – jako wydawcy, redaktora czasopism elektrycznych, wielkiego popularyzatora, autora licznych, znakomitych artykułów, podręczników i książek naukowych.
Od 50 lat niezmienne pozostają również zasady przyznawania nagród. Nagrody są bowiem przyznawane przede wszystkim za artykuły wyróżniające się wartością merytoryczną, nowością i oryginalnością ujęcia tematu, jego znaczeniem dla rozwoju polskiej elektryki oraz umiejętnością rozpowszechniania najnowszych osiągnięć wiedzy światowej z tej dziedziny. Dużą wagę przywiązują jurorzy do umiejętności posługiwania się poprawną polszczyzną i właściwą terminologią techniczną.
Regulamin Konkursu przewiduje nagrody dla autorów niezależnie od ich przynależności stowarzyszeniowej, a kandydatów do nagród mogą zgłaszać (wraz z uzasadnieniem) redaktorzy czasopism SEP oraz wszyscy członkowie Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Przed pięćdziesięciu laty o przyznaniu nagród w Konkursie decydował Sąd Konkursowy, dzisiaj oceny zgłaszanych artykułów dokonuje Jury Konkursu powoływane co roku przez Zarząd Główny SEP dla każdej edycji Konkursu.
9 czerwca br. w Warszawskim Domu Technika NOT odbył się finał 50. edycji Konkursu im. prof. Mieczysława Pożaryskiego na najlepsze artykuły opublikowane w czasopismach-organach Stowarzyszenia Elektryków Polskich w roku 2025 z udziałem władz SEP, przewodniczącego Jury, przedstawicieli redakcji czasopism SEP oraz oczywiście laureatów.
Podczas uroczystości wyróżnienia z rąk prezesa SEP Sławomira Cieślika oraz przewodniczącego Jury Andrzeja Wac-Włodarczyka osobiście odebrali: Pan prof. dr hab. inż. Wojciech Mitkowski, dr inż. Jacek Nowicki; doc. dr inż. Wojciech Urbański, dr hab. inż. Andrzej Dębowski, prof. UTP oraz Pan mgr inż. Piotr Pawłowski.
Redakcje czasopism SEP reprezentowali: Iwona Gajda – redaktor naczelna czasopisma „Energetyka”, Krzysztof Woliński – redaktor naczelny czasopisma „Wiadomości Elektrotechniczne” oraz Bożena Lachowicz – redaktor czasopisma „Elektronika”.
Do Konkursu przystąpiły następujące redakcje:
Biuletyn Techniczno-Informacyjny Oddziału Łódzkiego SEP (2 artykuły),
Elektronika - konstrukcje, technologie, zastosowania (5 artykułów),
Energetyka (4 artykuły),
Informacje o Normach i Przepisach Elektrycznych [INPE] (1 artykuły),
Przegląd Elektrotechniczny (6 artykułów),
Przegląd Telekomunikacyjny i Wiadomości Telekomunikacyjne (3 artykuły),
Śląskie Wiadomości Elektryczne (3 artykuły),
Wiadomości Elektrotechniczne (5 artykułów).
Materiały konkursowe oceniało Jury w składzie:
| przewodniczący | - prof. dr hab. inż. Andrzej Wac-Włodarczyk (PL) |
| wiceprzewodniczący | - prof. dr hab. inż. Andrzej Kapłon (PŚk) |
| członkowie | - prof. dr hab. inż. Grzegorz Masłowski (PRz) |
| - prof. dr hab. inż. Aleksandra Rakowska (PP) | |
| - prof. dr hab. inż. Tadeusz Pałko (PW) | |
| - dr hab. inż. Ryszard Roskosz (prof. PG) | |
| - dr hab. inż. Andrzej Sikora (prof. PWr) |
Jury Konkursu przyznało:
TRZY RÓWNORZĘDNE NAGRODY TRZECIE za artykuły pt.:
„Fundamenty, ograniczenia i granice możliwości nauk inżynieryjno-technicznych”, opublikowany czasopiśmie „Śląskie Wiadomości Elektryczne” nr 2/2025;
autorstwa prof. dr. hab. inż. Wojciecha Mitkowskiego
„Powstanie, rozwój i zmierzch niemieckiej energetyki jądrowej”,
[część 1 I 2] opublikowany w czasopiśmie „Energetyka” nr 8/2025 i nr 10/2025,
autorstwa dr. inż. Jacka Nowickiego;
„Etyka, energetyka i… sztuczna inteligencja”,
opublikowany w czasopiśmie „Wiadomości Elektrotechniczne”, nr 11/2025,
autorstwa doc. dr. inż. Wojciecha Urbańskiego
DWIE RÓWNORZĘDNE NAGRODY DRUGIE za artykuły pt.:
„O potrzebie magazynowania energii elektrycznej w systemach elektroenergetycznych”,
opublikowany w „Biuletynie Techniczno-Informacyjnym Oddziału Łódzkiego SEP”, nr 3/2025,
autorstwa dr. hab. inż. Andrzeja Dębowskiego, prof. UTP
„Uczenie maszynowe oparte na metodach polowych do optymalnego projektowania obwodów magnetycznych transformatorów specjalnych”,
opublikowany w czasopiśmie „Śląskie Wiadomości Elektryczne”, nr 4/2025,
autorstwa prof. Paolo Di Barba, prof. Marii Eveliny Mognaschi i Pana prof. dr. hab. inż. Sławomira Wiaka
PIERWSZĄ NAGRODĘ za artykuł pt.:
„Metody wizualnej lokalizacji bezzałogowych statków powietrznych”,
opublikowany w czasopiśmie „Elektronika” nr 11/2025,
autorstwa mgr. inż. Piotra Pawłowskiego i dr. hab. inż. Zbigniewa Piotrowskiego, prof. WAT
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM KONKURSU,
GRATULUJEMY LAUREATOM
ORAZ
REDAKCJOM CZASOPISM, KTÓRE OPUBLIKOWAŁY NAGRODZONE ARTYKUŁY
Andrzej Wac-Włodarczyk
Przewodniczący Jury
Zdjecia: Krzysztof W. Woliński, Iwona Fabjańczyk

