X FESTYN RODZINY ELEKTRYKA 2026 W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRYCZNYCH IM. PROF. JANUSZA GROSZKOWSKIEGO W BIAŁYMSTOKU Z OKAZJI MDE 2026
Dokładnie w dniu MDE, czyli 10 czerwca 2026 r. spotkaliśmy się na dziesiątej już edycji Festynu Rodziny Elektryka 2026 w Zespole Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku Festyn corocznie jest organizowany przez dyrekcję szkoły i grono nauczycielskie, komitet rodzicielski, firmy sponsorskie, a przede wszystkim przez uczniów szkoły. Tradycyjnie impreza ta odbywa się na dziedzińcu szkoły, który na to wydarzenie przybiera specjalny i odświętny wygląd. Organizatorzy przygotowali bogaty program, który jak zwykle obfitował w wiele atrakcji. Podczas takiej imprezy młodzież doskonale bawi się wspólnie z nauczycielami, a przy okazji pokazuje swe talenty rywalizując w różnych formach współzawodnictwa m.in. w konkursach sportowych, zręcznościowych i zabaw logicznych.
W tym roku tradycyjnie imprezę rozpoczęła i rozkręciła szkolna Młodzieżowa Orkiestra Dęta ZSE pod dyrekcją maestro Leszka Szymczukiewicza, dając koncert złożony z kilku popularnych standardów muzycznych. Następnie w imprezie wzięły udział przedszkolaki z pobliskiego przedszkola „Wyspa”. W trakcie całej imprezy uczniowie klas pierwszych rywalizowali w pokazie swych możliwości wokalnych. Poza sceną organizatorzy zapewnili też moc atrakcji, gdyż przeprowadzono wiele konkursów zręcznościowych (m.in. wyścigi na fotelach na kółkach, konkurs wędrującej koszulki, łapania kółek na kije, balonowego zbijaka, przetaczania piłeczek w rynienkach, wytrząsania piłeczek z pojemnika na plecach i wiele innych), tańczono „belgijkę”, a na stoiskach kulinarnych serwowano pyszny bigos i flaczki, a także popcorn.
Na stanowisku podlaskiej policji można było porozmawiać ze specjalistami od cyberbezpieczeństwa. Nieopodal rozstawiły swe stoiska różne firmy (m.in. UKE, ZETO Białystok), a swe wozy aparatowe Pogotowia Energetycznego prezentowała firma PGE Dystrybucja, które można było zwiedzać i porozmawiać z obsługą, a także zobaczyć świat z wysoka z podnośnika. Przeprowadzano także konkursy rzutów do elektronicznej tarczy dart oraz łamigłówek matematycznych. Obecny był też zespół ratownictwa medycznego, który przeprowadzał szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. A wszystkim dzielnie kibicowała ogromna publiczność złożona z uczniów szkoły.
Gościem honorowym imprezy był Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku Tomasz Klim, który wpadł na kilka chwil. Prezydentowi bardzo smakował serwowany bigos. Także w trakcie imprezy, prezes Oddziału Białostockiego SEP kol. Jarosław Werdoni wręczył pamiątkowy dyplom i nagrodę Dominikowi Kruszewskiemu, zdobywcy czołowego miejsca w tegorocznej edycji olimpiady „EUROELEKTRA”.
Imprezę urozmaiciły występy kilku szkolnych zespołów rockowych („Broken Broken”, „Tępe wnyki”, „Podmuch wichru”), a zakończył krótki koncert gitarowy w wykonaniu ucznia szkoły Artura Szuberta, który popisał się dużym kunsztem opanowania instrumentu. Duża ilość atrakcji sprawiła, że każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego – nie było czasu na nudę i bezczynność. Jak co roku organizatorzy wykazali się wielką inwencją i pomysłowością, co sprawiło, że obchody Międzynarodowego Dnia Elektryka 2026 w Zespole Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku były bardzo ciekawe i udane. Pomimo kiepskiej pogody dopisały humory uczestnikom imprezy.
Opracowanie i zdjęcia: Paweł Mytnik

